Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Horyńcu-Zdroju

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

     W dniu dzisiejszym 25 stycznia Horyniec-Zdrój był miejscem uroczystości organizowanych w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Spotkanie odbyło się w symbolicznym miejscu przy linii kolejowej Horyniec-Zdrój – Bełżec, gdzie uczczono śmierć Żydów, którzy zginęli w trakcie ucieczek z transportów kolejowych do obozu Zagłady w Bełżcu podczas II wojny światowej.

     Inicjatorem Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu jest prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Pan Profesor przez swoją działalność stara się pokazać w jaki sposób społeczność żydowska na przestrzeni wieków wrosła w dzieje i kulturę polską.  

     W spotkaniu wzięła udział delegacja społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Holandii. Organizatorami wydarzenia był Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej. Rys historycznych tych tragicznych wydarzeń na ziemi horynieckiej przedstawił Pan Marian Szymański. W czasie spotkania odmówiono wspólne modlitwy w intencji pomordowanych Żydów oraz złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

    Bardzo ważnym elementem uroczystości było spotkanie z młodzieżą i nauczycielami z horynieckiej Szkoły Podstawowej.

     Przedsięwzięcie to jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla naszej miejscowości, gdyż łączy wszystkich jego mieszkańców w duchu tolerancji oraz otwartości na różne wyznania i kultury. Organizowane jest po to, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten okrutny czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Opublikowano: 25 stycznia 2018 12:39

Kategoria: Aktualności

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Horyńcu-Zdroju

Wyświetleń: 997

Gmina Horyniec-Zdrój

Realizacja: IDcom-jst.pl