Wyniki 39 Biesiady Teatralnej

 (link otworzy duże zdjęcie)

 


    Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, która zakończyła się 4 lutego 2018 to jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Pierwsza odbyła się w 1976 r. i od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki aktorskiej. Przegląd każdego roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. W tym roku zakwalifikowanych zostało 15 najlepszych teatrów spośród prawie 50, które nadesłały zgłoszenie.

    Podobnie jak w roku minionym, także i tegorocznej edycji odbyły się warsztaty teatralne. Tym razem pt. „Aktor wielowymiarowy – ciało, ruch, głos”, a prowadził je Tomasz Rodowicz. Było również spotkanie autorskie z aktorem i jurorem - Lesławem Żurkiem.

    Jury 39 Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w składzie: Barbara Płocica, Tomasz Rodowicz, Lesław Żurek, Łukasz Drewniak, po obejrzeniu w dniach 1 – 3 lutego 2018 roku 14 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

w kategorii zespołów teatralnych małych form

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 4 000 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymała Kompania Teatralna Mamro z warszawskiej Białołęki za spektakl pod tytułem „Niedźwiedź” na podstawie tekstu i w reżyserii Grzegorza Reszki.

 

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 3 000 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu trafiła do Teatru Mariana Bednarka z Rybnika za spektakl „Kolejka Zusowska - Sen Autora” w reżyserii Mariana Bednarka.

 

Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 500 zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec – Zdrój – otrzymała Grupa Artystyczna Teatr T.C.R z Tychów za spektakl „Gnienie” w reżyserii Marcina Stachonia.

 

w kategorii indywidualnych dokonań twórczych

Złotą Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 000 zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego – otrzymał Wojtek Kowalski za reżyserię i wykonanie spektaklu "Homo Sovieticus - czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”

 

Srebrną Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 500 zł. ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu otrzymała Aneta Adamska za koncepcję i reżyserię spektaklu "Tchnienie" Teatru Przedmieście z Rzeszowa.

 

Brązową Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł. ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu otrzymał Marcin Górski za rolę Rafała w spektaklu "All Inclusive" Teatru Parabuch z Warszawy w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka wg tekstu Marka Modzelewskiego i za rolę wojewody w przedstawieniu "Niedźwiedź" Kompanii Artystycznej Mamro z warszawskiej Białołęki w reżyserii Grzegorza Reszki.

 

Nagroda specjalna „Róża Horyniecka” wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 500 zł. ufundowaną przez Uzdrowisko Horyniec spółka z o.o trafiła do Teatru Seniora z Centrum Kultury w Lublinie za spektakl "Chłopcy" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Michała Zgieta.

Jury przyznała ponadto dwa honorowe wyróżnienia:

Sebastianowi Słomińskiemu za scenografię do spektaklu "Torpeda" Anatola Sterna.

Zespołowi Teatru z Jednej Gliny z Bolesławca za spektakl „Śpik” w reżyserii Anety Ćwieluch.

 

Jury 39 Edycji Biesiady Horynieckiej wyraziło podziękowania dla organizatorów i uczestników za niepowtarzalną atmosferę festiwalu, temperaturę porannych omówień przedstawień konkursowych, które niejednokrotnie zmieniały się w żywą debatę artystów o tym, jak i dla kogo uprawiać dziś teatr, jakim kluczem otwierać nowe i klasyczne teksty. Z pokorą zauważyło, że coraz więcej teatrów amatorskich próbując opisać siebie i rzeczywistość dookoła nas wybiera konwencję komediową. Jury zastanawiało się, czy naprawdę tylko śmiech nas ocali czy to tylko kolejne nasze złudzenie. W końcu teatr jest, bywa prawie od zawsze maszyną ułudy.

 

Opublikowano: 05 lutego 2018 09:58

Kategoria: Aktualności

Załączniki:

protokol_2018.pdf [274.92 KB]

Wyświetleń: 969

Gmina Horyniec-Zdrój

Realizacja: IDcom-jst.pl