WIELKIE HECE W BIBLIOTECE

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

W dniu dzisiejszym odwiedził naszą bibliotekę teatr Moralitet z Krakowa, który przybył do nas z przedstawieniem Wielkie Hece w bibliotece. Spotkanie odbyło się w Punkcie Przedszkolnym w Horyńcu-Zdroju. Spora widownia, którą utworzy dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz przedszkolaki – „Pszczółki”, „Krasnoludki” i „Biedronki”, była zachwycona bajką skrywającą tak mądre życiowe przesłania i przestrogi.


Akcja bajki dzieje się w bibliotece, w której nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Bohaterowie książek powpadali w tarapaty. Wszyscy powychodzili ze swych książeczek i zaczęli rozłazić się po bibliotece. Pani Bibliotekarz  jest zdenerwowana panującym bałaganem. Okazuje się, że Kot–Dziwak, który ma futerko w biało – czerwone pasy świętuje dziś urodziny. Nie może jednak ich świętować, bo zapomniał z jakiej bajki pochodzi i nie może do niej trafić. Pamięta tylko, że opuścił suto zastawiony stół i przyjaciół. W dodatku jest mu bardzo smutno i jest płaczliwy, gdyż dokuczliwy Krasnal ciągle się z niego wyśmiewa, że ma dziwne futerko. Tygryskowi też nie podoba się dziwny Kot i postanawia się z nim nie bawić. Zarówno Krasnal, jak i Tygrysek są bardzo nieszczęśliwi, że w ich książeczkach zrobił się taki chaos. Nie wiedzą jaka jest tego przyczyna. Pani Bibliotekarka chce zaprowadzić dawny porządek w książkach, w których już nic nie dzieje się tak jak powinno. Na pomoc przychodzi Kot–Dziwak. Wspólnie odkrywają, że przyczyną takiego stanu rzeczy są czytelnicy wypożyczający książki. To oni nie dbają o nie, zaginają rogi w książkach zamiast stosować zakładki, plamią jedzeniem, wyrywają kartki, gniotą, rozrywają. Takie traktowanie książeczek powoduje dużą dezorganizację wśród jej bohaterów. Bibliotekarka wraz z Kotem–Dziwakiem postanawiają zrobić porządek, by bohaterowie książeczek odzyskali spokój. Trzeba książki ponaprawiać i pokleić. Krasnal i Tygrysek są uszczęśliwieni, że będą mogli wrócić do swych bajeczek i wszystko będzie po staremu. Są wdzięczni Kotu–Dziwakowi i już nie wyśmiewają się z niego. Przecież to nieważne, jaki się ma kolor futerka, z pasiastym Kotem też można świetnie spędzić czas. Bo przecież nie wszyscy muszą być jednakowi, ale wszyscy powinni dbać o książki, które potrzebne są każdemu, a najbardziej dzieciom, które przecież je uwielbiają.

Bardzo sympatyczna, ciepła bajeczka, która pomoże najmłodszym widzom zaakceptować odmienność kolegów. Nie jest przecież ważne, że przyjaciel ma troszkę inny kolor skóry, włosów czy niezbyt sprawną nóżkę. Najważniejsze, że można z przyjacielem wspaniale spędzać czas. W przedszkolu integracyjnym dzieci szybko się uczą, że mimo  ułomności rówieśników są oni pełnowartościowymi partnerami do zabawy czy nauki.
Są członkami grupy.

Nieco starszym dzieciom akceptacja nie przychodzi już z taką łatwością. Nie umiejąc się zachować w kontaktach z niepełnosprawnym kolegą przesłaniają się obojętnością, nazywając ją ”tolerancją”. Spróbujmy nauczyć nasze dzieci nie obojętnej tolerancji, lecz akceptacji nieco odmiennych kolegów.

Opowieść „Wielkie hece w bibliotece” porusza także bardzo ważną kwestię dbałości o książki oraz uczy dzieci zamiłowania do czytania, a wiadomo przecież, że książki potrzebne są każdemu, a najbardziej dzieciom, które przecież uwielbiają bajki.


Opublikowano: 22 marca 2018 14:26

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 686

Gmina Horyniec-Zdrój

Realizacja: IDcom-jst.pl