Majówka w Horyńcu-Zdroju

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

W niedzielę Horyniec-Zdrój gościł pszczelarzy zebranych na XII Wojewódzkiej Majówce Pszczelarskiej a także swój finał miał trwający od piątku na Ziemi Lubaczowskiej I Ogólnopolski Festiwal Questingu. Patronat honorowy objął nad obydwoma wydarzeniami Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji pszczelarzy, której przewodniczył o. Waldemar Czerwonka proboszcz Parafii w Horyńcu-Zdroju. Podczas części oficjalnej uroczystości, która odbyła się w Parku Zdrojowym życzenia pszczelarzom złożyła Pani Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz i Starosta Lubaczowski Pan Józef Michalik. W majówce uczestniczyli Prezydent Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego Pan Waldemar Kudła Prezes Zarządu Wojewódzkiego Pszczelarzy z Rzeszowa Pan Tadeusz Dylon oraz Pan Roman Krawczyk – Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej EKO-BARĆ.

Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Pan Robert Serkis wraz z Panią Poseł Anną Schmidt-Rodziewicz wręczyli osobom szczególnie zasłużonym dla pszczelarstwa odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Drugim równie ważnym wydarzeniem był finał I Ogólnopolskiego Festiwal Questingu organizowanego przez Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska.

Idea festiwalu powstała dwa lata temu podczas konferencji „Odkrywamy Roztocze Wschodnie”, która odbyła się w CRR KRUS w Horyńcu-Zdroju oraz w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. Celem tej konferencji było podjęcie przez samorządy wspólnych działań związanych z promocją i rozwojem turystyki prowadzących do rozwijania marki Ziemi Lubaczowskiej. Fesiwal Questingu jest pierwszym wymiernym efektem współpracy gmin powiatu lubaczowskiego działających w ramach Związku Międzygminnego.

Patronat nad festiwalem objęły: Fundacja Questingu, Polska Organizacja Turystyczna i Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Swoją ofertę przygotowała Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie. Wsparcia organizacyjnego udzielił Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Festiwal Questingu trwał od piątku we wszystkich ośmiu gminach Ziemi Lubaczowskiej. W każdej gminie przygotowany został quest tematyczny związany z historią bądź obecnymi atrakcjami. Najlepsi Questowicze   otrzymali Paszport Wędrowca Ziemi Lubaczowskiej oraz atrakcyjne nagrody.

Od piątku gościliśmy w naszych gminach znanych podróżników, którzy pomogli w znaczący sposób wypromować ten festiwal. Gościliśmy Panią Małgorzatę Wojtaczkę – pasjonatkę wypraw polarnych – pierwszą Polkę, która samotnie zdobyła biegun południowy. Był u nas Pan Ryszard Pawłowski – polski himalaista – zdobywca  10 ośmiotysięczników, który pięciokrotnie stanął na szczycie Mount Everestu. Gościliśmy Annę i Łukasza Cybińskich, którzy w czasie podróży dookoła świata w 468 dni odwiedzili 24 kraje i 5 kontynentów.

W wydarzeniu swoje stoiska wystawiły gminy zrzeszone w Związku Miedzygminnym, Nadleśnictwo Lubaczów,  Uzdrowisko Horyniec-Zdrój oraz CRR KRUS. Impreza zakończyła się pokazem akrobacji rowerowych w wykonaniu Pana Krystian Herby.
dir140.jpg

Fotorelacja- fot. Paweł Maksymiec /galeria dostępna po kliknięciu na zdjęcie/

Opublikowano: 22 maja 2017 13:12

Kategoria: Aktualności

XII Wojewódzka Majówka Pszczelarska-21.05.2017r.

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1772

Gmina Horyniec-Zdrój

Realizacja: IDcom.pl