OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

 

08.11 czwartek

Obchody tego najważniejszego dla nas wszystkich Święta Narodowego rozpoczęły się w czwartek 08 listopada. Wtedy to, przedszkolaki - najmłodsi mieszkańcy naszej Gminy świętowali niepodległość tak jak potrafią najlepiej – wspólną zabawą przy polskiej muzyce ludowej, recytacją wierszy patriotycznych oraz wspólnym, uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Każdy z nich z dumą nosił biało-czerwony kotylion oraz flagę, które wcześniej wykonał własnoręcznie. Świętowanie   poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej i uroczystej akademii w wykonaniu ich starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej. Dzięki takim działaniom, nasi najmłodsi mieli okazję lepiej poznać historię naszego narodu, dowiedzieli się również, co oznacza być patriotą, szanować i kochać Ojczyznę, jej godło i barwy narodowe.

O godz. 10:45 odbyła się uroczysta akademia, którą okazję miały obejrzeć dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej. Program słowno-muzyczny przygotowany przez ich kolegów spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i okazał się doskonałą lekcją historii, której nie zastąpi podręcznik czy najciekawszy wykład w szkole.


09.11 piątek

Dnia 09 listopada o godz. 11:00 odbył się uroczysty apel przed obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym udział wzięły dzieci i młodzież z tutejszej Szkoły Podstawowej, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, którzy złożyli kwiaty przed obeliskiem. Uroczystość uświetnił udział harcerzy i zuchów , pełniących wartę przy obelisku. Z dumą patrzyliśmy na najmłodszych, którzy nie wstydzą się nosić mundurów i barw narodowych.

O godzinie 11:11 odbyło się uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” 


10.11 sobota

Dnia 10 listopada o godz. 13:00 odbyło się uroczyste sadzenie drzew miododajnych w ramach akcji     „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, drzewa posadzili mieszkańcy naszej gminy, nawet Ci najmłodsi, co budzi ogromną radość  z tego, że patriotyzm i szacunek dla naszej Ojczyzny są zaszczepiane w sercach najmłodszych Polaków. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym, także kuracjuszom, którzy chętnie wzięli udział w akcji. Dziękuję Panu Januszowi Rawskiemu ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Ratownik” w Horyńcu-Zdroju za przygotowanie dla wszystkich uczestników gorącej grochówki. Mam nadzieję, że posadzone drzewa staną się pamiątką obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i że kiedyś, w przyszłych czasach nasi wnukowie i prawnukowie z sentymentem pomyślą o tym dniu, kiedy cała Polska świętowała 100. rocznicę odzyskania wolności odzyskanej po latach niewoli.

 

11.11 niedziela

Ten szczególny dzień rozpoczął się bardzo intensywnie. Już o 9:00 na Krytej Pływalni „Wodny Świat” odbyły się zawody pływackie zorganizowane z okazji Narodowego święta Niepodległości. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom oraz nagrodzonym.

O godz. 11:00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Bruśnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy św. odsłonięto i poświęcono figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, która od tej pory zdobi Pomnik Wolności. Dziękuję społeczeństwu Nowego Brusna oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Horynieckiej za starania jakie włożyli w przywrócenie Pomnikowi Wolności pierwotnego kształtu.

12:00 – Niepodległa do hymnu!

W amfiteatrze Parku Zdrojowego odbyło się uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego , w którym udział wzięli mieszkańcy naszej gminy, goście oraz kuracjusze. Hymn w amfiteatrze odśpiewało wraz z milionami Polaków w całym kraju ponad 300 osób. Była to niewątpliwie bardzo wzruszająca, a jednocześnie budująca chwila. Organizator Pan Krystian Kłysewicz nie krył ogromnej radości z przebiegu całego wydarzenia i już zaprosił  wszystkich chętnych do uroczystego odśpiewania Hymnu Narodowego za rok. Serdecznie dziękuję inicjatorowi oraz wszystkim uczestniczącym w  wydarzeniu. To wspaniałe, kiedy nasi mieszkańcy wychodzą z inicjatywą, mają własne pomysły na uczczenie tak ważnych wydarzeń i po prostu działają. Nasza Ojczyzna jest naszym wspólnym domem, każdy z nas ma prawo i obowiązek działać dla jej dobra. 

O godz. 14:30 odbyła się w Kościele pod wezwaniem Bł. Jakuba Strzemię w Horyńcu-Zdroju uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę św. celebrował Proboszcz Parafii Horyniec-Zdrój. Następnie odbył się przemarsz pod Pomnik Wolności. Nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Mauzoleum Wojennym, w którym spoczywają miejscowi bohaterowie wojenni oraz uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego. Złożono kwiaty oraz znicze. Dziękuję Panu Marianowi Szymańskiemu, który nakreślił postaci legionistów – Braci Gilowskich, spoczywających w naszej horynieckiej ziemi. Dziękuję również Radnej Rady Powiatu – Pani Dorocie Rachwalik za wygłoszenie przemówienia, mówiącego o potrzebie radowania się z wolności, rozmów na ten temat w gronie rodzinnym oraz wśród znajomych. Całą uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej z  Grodziska Dolnego, której serdecznie dziękuję za przybycie.

Po zakończeniu uroczystości nastąpił przemarsz do Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej. Występ dzieci i młodzieży szkolnej będący wyrazem poszanowania Ojczyzny, dumy z bycia Polakami, umiłowania Ojczyzny  i ogromnej świadomości patriotycznej został doceniony przez widzów i nagrodzony ogromnymi brawami. Cieszę się, że mamy pokolenie młodych  ludzi świadomych swojej polskości, kochających Ojczyznę, szanujących ją, znających i rozumiejących jej historię. To napawa nadzieją, że historia naszej Ojczyzny i narodu  nie zostanie zapomniana, bo zapomniana być nie może. Pamiętajmy o niej zawsze, oddawajmy cześć Bohaterom, szanujmy barwy narodowe i godło, bądźmy patriotami na co dzień, nie tylko od święta.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach, mieszkańcom naszej gminy, gościom oraz kuracjuszom. Dziękuję za prawdziwie patriotyczną postawę, za to, że mogliśmy wspólnie świętować, dziękuję za biało-czerwone flagi, za hymn i za radość i dumę w waszych oczach.

Opublikowano: 14 listopada 2018 09:20

Kategoria: Aktualności

OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Wyświetleń: 672

Gmina Horyniec-Zdrój

Realizacja: IDcom-jst.pl